Misbahā – Muslimu Lūgšanu Krelles

Category:

Kas piemin Allāhu stāvot vai sēžot, vai atlaidušies uz sāniem, /Imran 3:191/

Patiesi, daudzi ticīgi Muslimi piemin un lūdzas to Kungu katru dienu, simtiem un tūkstošiem reižu, stāvot sēžot vai atlaidušies uz sāniem, un dara to noteiktu skaitu reižu – un bieži tam izmanto Lūgšanu Krelles – kuras Islāmā sauc par Misbahā.

Sākumā, Pravietis Muhameds (Lai Dieva Miers Viņam) – skaitīja lūgšanas uz pirkstiem vai izmantojot ceļmalas oļus, kā Hadīsās bieži pieminēts,

Taču pirmo lūgšanu virteni Misbahā esot savērusi Viņa meita Fātima:

kā Leģenda vēsta, pēc smagās Kaujas pie Uhud Kalna, kurā daudzi muslimi gāja bojā, Pravieša meita Fātima esot apciemojusi mocekļu kapus ik pēc 2-3 dienām, un savērusi lūgšanu krelles no māliem uz Pravieša tēvoča un līdzgaitnieka Hamzas ibn abu Muttalība (kuru Pravietis dēvēja arī par Mocekļu Vadoni) kapa.

Tā nu Misbahā parādījās un izplatījās ticīgo vidū lūgšanu skaitīšanai.

Parasti tās veidotas no koka vai pusdārgakmens un sastāv no 99 posmiņiem jeb akmentiņiem vai arī īsākas no 33 savērtiem akmentiņiem, jeb 1/3 daļas.

Skaitlis 99 lūgšanu krellēm izvēlēts, pēc vienas no versijām – lai pieminetu 99 Allāha Svētos Vārdus,  jeb Kvalitātes, kuras pieminētas Kurānā.

Otra versija saista skaitli 99 ar Tasbīh lūgšanu:

Kā stāsta Hadīss Sahih al-Bukhari 3113:

Hazrats Alī atcerējās:

Reiz Fātima pasūdzējās ka ir nogurusi no mājas darbiem un dabūjusi tulznas. Viņai kāds pateica ka pie Allāha Pravieša (Lai Dieva Miers Viņam) nesen atsūtītas dažas vergu meitenes. Un viņa gāja pie sava tēva palūgt kādu kalponi, bet nesastapa viņu mājās un pastāstīja savu vajadzību Aišai.

Kad Pravietis atnāca mājās, Aiša viņam pastāstīja par Fātimas grūtībām. Un Pravietis (Lai Dieva Miers Viņam) – uzreiz atnāca uz mūsu mājam, kad mēs jau bijām gultās. Mēs jau gatavojāmies celties augšā, bet viņš teica: “Palieciet vien turpat.”

Tad Viņš teica:

Vai man pastāstīt jums kautko kas ir vēl labāka lieta nekā tā ko jūs man lūdzāt?!

Pirms jūs ejiet gulēt, sakiet:

Allāhu Akbar (Allāhs ir Visvarens) 33 reizes;

Al-Hamdu Lillāh (Slava Dievam) 33 reizes;

Un Subhan Allāh (Lai slavēts Dievs) 33 reizes

- Tas jums labak palīdzēs nekā tas ko jūs lūdzāt!”

- No tā arī Misbahā Lūgšanu Krellēs ir vai nu 99 vai 33 posmiņi.